آکادیت | اخبار تکنولوژی » A sense of Technology

کم توجهی به قانون کپی رایت به ضرر شرکت‌های دانش بنیان است

۰۱ بهمن ۹۴
۰ نظر
ارسال به
کم توجهی به قانون کپی رایت به ضرر شرکت‌های دانش بنیان است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با ابزار تاسف از ضعف در نظام مالکیت فکری ایران اعلام کرد که با وجود گذشت بیش از ۸۰ سال از تصویب قانون اولیه این نظام، همچنان ناکارآمد و ضعیف باقی مانده است. سورنا ستاری درخصوص مالکیت فکری گفت: امروزه بیش از ۹۰ درصد از ارزش شرکت‌های پیشتاز جهانی در گرو انواع دارایی‌های غیرمشهود و فکری آنها است (علائم تجاری، اختراعات ثبت شده، طرح‌های صنعتی، دانش‌فنی محرمانه و… همگی مصادیقی از دارایی‌های فکری هستند). این نسبت در دهه ۷۰ میلادی، تنها حدود ۲۵ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه دو پایه اساسی شرکت‌های دانش بنیان، مالکیت فکری و استانداردسازی است که با استفاده از این ۲عامل مهم می‌توان برای اقتصاد تصمیم‌گیری کرد، تاکید کرد: بنابراین سهم دارایی‌های فکری در ارزش‌آفرینی اقتصادی برای شرکت‌ها و کشورها به شدت افزایش یافته است. وی ادامه داد: این شرکت‌ها با استفاده از مکانیزم‌های محافظت از حقوق مالکیت فکری خود می‌توانند علاوه بر داشتن حق بهره‌برداری انحصاری از مزایای دارایی ثبت شده، به حفظ و ارتقای جایگاه خود در بازارهای فعلی و حتی حضور در بازارهای جدید به طرق مختلفی برای خود کسب درآمد کنند و دوره‌های ابتدایی حضور خود در فعالیت‌های مختلف را با موفقیت به پایان برده و سریع‌تر به دوران رشد و بلوغ برسند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در مالکیت فکری کاستی‌های بسیاری در کشور وجود دارد، گفت: قوانین روزآمد و مبتنی بر منافع تولیدکنندگان داخلی، ‌فعالیت‌های ترویجی در سطوح مختلف و برای ذی‌نفعان متفاوت، زیرساخت‌های اطلاعاتی مناسب و زیرساخت‌های قانونی برای مقابله با رقابت غیرمنصفانه از جمله موضوعاتی ‌هستند که به مالکیت فکری مربوط می‌شوند و در معاونت علمی و فناوری نیز تاملات و پیش‌بینی‌هایی در این خصوص در حال انجام است.

وی ادامه داد: در یکی از آخرین گزارش‌های رقابت‌پذیری مجمع جهانی اقتصاد، جایگاه ایران از نظر حفاظت از حقوق مالکیت فکری ۱۲۲ در میان ۱۴۸ کشور بوده است.براساس اظهارات وی در دولت دو لایحه حقوق مالکیت فکری، ادبی، هنری و علمی و حقوق مالکیت اقتصادی مورد توجه قرار گرفت که تصویب آنها می‌تواند گام موثری در ارتقای نظام حقوق مالکیت فکری ایران ایجاد کند.

درباره نویسنده
مرتضی بهادری

دیدگاه خود را ارسال کنید

همین الان در خبرنامه آکادیت عضو شوید.

با عضویت در خبرنامه آکادیت از جدیدترین اخبار تکنولوژی با خبر باشید !