آکادیت | اخبار تکنولوژی » A sense of Technology

کاهش حداکثر ۵ درصدی قیمت‌ها در بازار IT

۳۰ دی ۹۴
۰ نظر
ارسال به
کاهش حداکثر ۵ درصدی قیمت‌ها در بازار IT

رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: برخی تصور می‌کردند با لغو تحریم‌ها ارز از ۳ هزار به ۱۰۰۰ تومان بازخواهد گشت و کالای ۳ میلیون تومانی نیز یک میلیون تومان خواهد شد اما کاهش قیمت حداکثر تا ۵ درصد خواهد بود.سیدمهدی میرمهدی رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران با اشاره به تأثیر لغو تحریم‌ها و اجرای برجام بر بازار IT اظهار داشت: کالای IT از جمله کالاهایی بود که بیش‌ترین تأثیر را از تحریم پذیرفته بود و در شرایط تحریم هزینه‌های اضافی دور زدن تحریم‌ها و خرید از واسطه‌ و هزینه تبدیل ارز در نتیجه قطع سوئیفت بر این بازار تأثیرگذار بود.
میرمهدی گفت: در شرایط تحریم برخی از کالاهای پیشرفته‌تر که برای مثال کاربرد نظامی دارند، سخت‌تر تهیه می‌شد و هزینه اضافی دور زدن تحریم‌ها برای خرید این کالاها گاهی تا ۱۰ درصد نیز افزایش می‌یافت که با هزینه‌های گمرکی به ۲۰ درصد می‌رسید.
رئیس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: پس از اجرای برجام دو موضوع خرید مستقیم و پرداخت پول از طریق شبکه بانکی روی قیمت‌ها اعمال می‌شود، اما تأثیر بزرگ را نرخ دلار خواهد داشت.
وی تصریح کرد: برخی تصور می‌کردند که با لغو تحریم‌ها، ارز از ۳ هزار تومان به هزار تومان بازخواهد گشت و کالا یا لپ‌تاپ ۳ میلیون تومانی به یک میلیون تومان تنزل قیمت خواهد داشت که این‌چنین نخواهد بود.
وی پیش‌بینی کرد: برای کالاهای پراستفاده کاربران، احتمالاً قیمت‌ها در بازار حداکثر تا ۵ درصد کاهش یابد.

درباره نویسنده
مرتضی بهادری

دیدگاه خود را ارسال کنید

همین الان در خبرنامه آکادیت عضو شوید.

با عضویت در خبرنامه آکادیت از جدیدترین اخبار تکنولوژی با خبر باشید !