آکادیت | اخبار تکنولوژی » A sense of Technology

پس از برجام شرکت‌های خارجی می‌توانند سایت‌های خود را به ایران بیاورند

۰۷ بهمن ۹۴
۰ نظر
ارسال به
پس از برجام شرکت‌های خارجی می‌توانند سایت‌های خود را به ایران بیاورند

علی اصغر انصاری در مورد تاثیر رفع تحریم‌ها بر بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و مدیریت شبکه اینترنت اظهار داشت: از لحاظ منابع اینترنتی در حوزه پهنای‌باند و آدرس‌های عددی اینترنتی (IP آدرس) مشکلی در زمان تحریم وجود نداشت و به نظر می‌رسد با رفع تحریم‌ها در این بخش نیز، شرایط تغییری نخواهد کرد. چراکه موضوعات تحریم شامل حال تامین منابع اینترنتی نشده است.

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد مواردی همچون سخت‌افزار و نرم‌افزار که در زیرساخت‌های ارتباطی کشور و شبکه اینترنت به کار گرفته می‌شود گفت: در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار، قطعا شرکت‌های ایرانی به دنبال راهکاری برای اخذ نمایندگی شرکت‌های خارجی در محصولات سخت‌افزار و نرم‌افزار هستند که بتوانند این محصولات را به صورت رسمی در داخل کشور تامین و پشتیبانی کنند.

کاهش قیمت در تامین تجهیزات سخت‌افزاری پس از تحریم
انصاری با اشاره به اینکه در حوزه سخت‌افزار می‌توان فضای مناسبی را برای بعد از تحریم، ترسیم کرد ادامه داد: کشور ما یکی از بزرگترین مصرف کنندگان سخت‌افزار اعم از سخت‌افزارهای شبکه‌ای، پردازشی و ذخیره‌سازی، در منطقه محسوب می‌شود اما تا به امروز عمده این تجهیزات به صورت قاچاق وارد ایران می‌شد.

به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود با رسمیت پیدا کردن شرکت‌های فروشنده و تامین کننده تجهیزات سخت‌افزاری در کشور، علاه بر موضوع گارانتی، بتوان با قیمت پایین‌تری این تجهیزات را تامین کرد.

وی وجود واسطه در تامین تجهیزات سخت‌افزاری را یکی از دلایل افزایش قیمت تمام شده تجهیزات سخت‌افزاری عنوان کرد و گفت: با وجود هزینه بالا اما عموما این تجهیزات، از گارانتی مناسب بهره نمی‌برد و انتظار می‌رود در شرایط بعد تحریم، شرکت‌های تامین کننده تجهیزات سخت‌افزاری به صورت رسمی در کشور نمایندگی داشته باشند و تجهیزات را با قیمت رقابتی بفروش برسانند و پشتیبانی و گارانتی لازم را برای تجهیزات، فراهم کنند.

تامین تجهیزات نرم‌افزاری تحت لیسانس بعد از تحریم
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد وضعیت استفاده از نرم‌افزارهای خارجی در مدیریت شبکه پس از موضوعات تحریم، اظهار داشت: در حوزه نرم‌افزار، با تنوع بیشتری از محصولات رو به رو هستیم به نحوی که هر یک از نرم‌افزارهای خاص منظوره، درونه‌گذاری شده در حوزه صنعت و نرم‌افزارهای عمومی سمت کلاینت و سرور، شرایط مختلفی پس از تحریم خواهند داشت.

وی با اشاره به اینکه عموم نرم‌افزارها برای مصرف کننده‌های بزرگ در حوزه صنعت و خودروسازی و دولت الکترونیک، باید دارای لایسنس و معتبر باشد ادامه داد: شرکت‌هایی که قرار است در داخل ایران نمایندگی بخش نرم‌افزار را داشته باشند، این محصولات را تحت لیسانس معتبر ارائه خواهند کرد و این برای ما مزیت محسوب می‌شود.

با این وجود برای آنکه شرکت‌های ایرانی که موفق به بومی‌سازی بسیاری از محصولات شده‌اند، در شرایط بعد از تحریم، بازار خود را از دست ندهند، تلاش می‌کنیم سهم بازار آنها محفوظ باقی بماند و در این کسب و کار بیش از پیش فعال شوند.

امکان ورود سرورهای خارجی به ایران
انصاری با تاکید بر اینکه در فضای مدیریت و تامین منابع اینترنتی، محدودیتی وجود نداشت خاطرنشان کرد: فضای پس از تحریم، برای فعالیت مراکز تامین محتوا (CDN) می‌تواند متفاوت از قبل باشد و برخی شرکت‌های خارجی که تاکنون در نقاط مرزی کشورهای مرزی ایران از جمله جنوب و غرب ایران، فعالیت داشتند، می‌توانند با ایران وارد مذاکره و همکاری شوند.

وی گفت: این امکان برای اپراتورهای ارتباطی ایرانی اعم از موبایل و اینترنت فراهم خواهد شد که بتوانند با مراکز تامین محتوا (CDN ) وارد مذاکره شوند تا این شرکت‌های خارجی تحت شرایط و ملاحظات داخلی، بتوانند سایت‌های اصلی خود را به داخل ایران بیاورند.

از سوی دیگر امکان انتقال میزبانی سایت‌های ایرانی که تاکنون در خارج از کشور میزبانی می‌شدند در ایران فراهم می‌شود و CDN های خارجی می‌توانند سرور سایت‌های پربازدید را که از منظر مصادیق مجرمانه مشکلی ندارند، با رعایت ملاحظات و موازین به ایران آورده و به کاربران ایرانی سرویس دهند.

معاون سازمان فناوری اطلاعات با تاکید براینکه مزیت این اقدام برای CDN ها این است که ترافیک ارتباطاتشان با تاخیر کمتری به سمت گیرنده سرویس در ایران می‌رسد افزود: این شرکت‌های محتوایی می‌خواهند که خدماتشان را از نزدیک به کاربر ارائه کنند و با اپراتورهای ارتباطی نیز همکاری کنند تا ترافیک اینترنت با تاخیر کمتری به گیرنده سرویس برسد.

از سوی دیگر با وجودی که ایران یک نقطه استراتژیک برای شرق و غرب و نیز شمال و جنوب محسوب می‌شود، شرکت‌های خارجی علاوه بر ارائه سرویس به داخل ایران، این فرصت را نیز خواهند داشت که به نقاط ثانویه و کشورهای همسایه، انتقال و توزیع ترافیک را از ایران انجام دهند و ایران نقطه فرود (Landing Point ) آنها باشد.

درباره نویسنده
مرتضی بهادری

دیدگاه خود را ارسال کنید

همین الان در خبرنامه آکادیت عضو شوید.

با عضویت در خبرنامه آکادیت از جدیدترین اخبار تکنولوژی با خبر باشید !