آکادیت | اخبار تکنولوژی » A sense of Technology

شروط حضور شرکت‌های خارجی در حوزه ارتباطات در ایران در حال تدوین است

۱۱ بهمن ۹۴
۰ نظر
ارسال به
شروط حضور شرکت‌های خارجی در حوزه ارتباطات در ایران در حال تدوین است

شروط حضور شرکت‌های خارجی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران با لغو تحریم‌ها، از سوی معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات در حال تدوین است تا شرکت‌های خارجی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که تمایل به ورود به بازار ایران را دارند براساس ضوابط و قوانین مشخص در این بازار فعالیت کنند.
در این آیین‌نامه، شرکت‌های خارجی که قرار است در داخل ایران نمایندگی داشته باشند باید ملاحظات و قوانین کشور را رعایت کنند.
براساس شروط درنظر گرفته شده برای فعالیت شرکت‌های خارجی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در ایران، راه‌اندازی مراکز آموزشی و انتقال دانش فنی و نیز تامین نیروی انسانی متخصص از جمله نیروهای بومی مدنظر است.
شرکت‌های خارجی خدمات دهنده حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزاری باید تحت شرایطی در کشور فعال شوند که بازار فعلی محصولات بومی از دست نرود، چراکه بسیاری از شرکت‌های ایرانی در شرایط تحریم موفق شدند محصولات بومی طراحی و راه‌اندازی کنند.
به همین دلیل وزارت ارتباطات قصد دارد در شرایط جدید که شرکت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری با ارائه خدمات وارد بازار ایران می‌شوند، سهم بازار بومی محفوظ باقی بماند و شرکت‌های داخلی هم بتوانند در این کسب و کار بیش از پیش فعال شوند.
در این آئین‌نامه، ضوابط داخلی برای تامین‌کنندگان تجهیزات، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و صنعت داخلی و نیروی انسانی بومی پس از تحریم، دیده شده است.
همچنین طبق آئین‌نامه در حال تدوین، سرویس‌دهندگان مراکز توزیع محتوا (CDN ) نیز با رعایت ملاحظات و موازین کشور می‌توانند فعالیت کنند و سرویس‌هایشان را در داخل کشور به کاربران داخلی ارائه دهند.
هم‌اکنون تمامی زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات از جمله سازمان فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت، پیشنهادات خود را برای تدوین این شرایط و ضوابط اعلام کرده‌اند که این آئین‌نامه از سوی معاونت برنامه‌ریزی وزارت ارتباطات در حال جمع‌بندی و نهایی شدن است.

درباره نویسنده
مرتضی بهادری

دیدگاه خود را ارسال کنید

همین الان در خبرنامه آکادیت عضو شوید.

با عضویت در خبرنامه آکادیت از جدیدترین اخبار تکنولوژی با خبر باشید !