آکادیت | اخبار تکنولوژی » A sense of Technology

استاندارد حافظه GDDR5X با پهنای باند دو برابر GDDR5 برای استفاده در کارت‌های گرافیک رسماً معرفی شد

۰۳ بهمن ۹۴
۰ نظر
ارسال به
استاندارد حافظه GDDR5X

پس از شایعات فراوان، سرانجام JEDEC استاندارد حافظه GDDR5X را که به منظور برآورده کردن نیاز به پهنای باند حافظه بیشتر طراحی شده، رسماً معرفی کرد. این تراشه‌ها در کارت‌های گرافیک و سیستم‌های پیشرفته محاسباتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و جایگزین تراشه‌های GDDR5 فعلی می‌شوند.

تراشه‌های GDDR5X دو برابر نرخ تبادل بیشتری را نسبت به GDDR5 ارائه می‌کنند. آنطور که به نظر می‌رسد؛ GDDR5X نرخ دسترسی به سلول‌های حافظه را به ۶۴ بایت افزایش می‌دهد، این مقدار در سریع‌ترین تراشه‌های GDDR5 نصف و ۳۲ بایت است. مزیت اصلی تراشه‌های GDDR5X، ارائه پهنای باند دو برابری با‌‌‌ همان طراحی پیشین است، به عبارتی از آنجایی که طراحی پایه‌های این تراشه‌ها با GDDR5 فعلی یکسان است، به آسانی بر روی کارت‌های گرافیک جدید و بدون نیاز به هیچ گونه تغییری در سطح فیزیکی قابل استفاده خواهد بود. تراشه‌های فعلی GDDR5 به ازای هر پین، سرعت ۷ گیگابیت بر ثانیه دارند اما با GDDR5X در ابتدا به ۱۰ الی ۱۲ گیگابیت بر ثانیه و سرانجام به ۱۶ گیگابیت بر ثانیه خواهد رسید، این تغییر پهنای باند حافظه را به طرز موثری افزایش می‌دهد.

از نظر تئوری، کارت‌های گرافیک مجهز به این تراشه‌ها، پهنای باند حافظه نزدیک به ۴۰۰ گیگابایت بر ثانیه را ارائه می‌کنند که نسبت به تراشه‌های GDDR5 پیشرفت بزرگی است و آن را به رقیبی برای تراشه‌های HBM مبدل می‌سازد.

درباره نویسنده
محمد سامانی

مدیر و سردبیر سایت خبری تکنولوژی آکادیت

دیدگاه خود را ارسال کنید

همین الان در خبرنامه آکادیت عضو شوید.

با عضویت در خبرنامه آکادیت از جدیدترین اخبار تکنولوژی با خبر باشید !